Divergence

18. srpna 2012 v 14:33 | Tempe
Název: Divergence
Originální název: Divergent
Autor: Veronica Roth
Překlad: Radka Kolebáčová
Počet stran: 329
Nakladatelství: CooBoo, 2012

Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka - úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.O autorce
Veronice Roth je pouhých 23 let (narozena 19. srpna 1988) a proto se toho o jejím životě zatím nedá napsat přespříliš. Narodila se v Chicagu, kam také zasadila děj svojí prvotiny. Vystudovala tvůrčí psaní na Northwestern University a nyní pracuje jako spisovatelka na plný uvázek. Její Divergence se stala úspěšnou téměř hned po svém vydání v roce 2011, když ji prestižní americké noviny The New York Times zařadili na šesté místo mezi bestsellery. Druhý díl vyšel letos v květnu a vydání českého překladu je plánovano na podzim.


O knize
Hned na první stránce jsme hozeni do děje, ale tempo postupem dalších stránkech slábne až se uhnízdí na relativně příjemné tempo. Občas trochu zrychlí, občas trochu zpomalí, ale o nudných pasážích nelze vůbec mluvit.

Děj začíná pomalu, všude je plno otázek a na odpovědi je třeba někdy až příliš dlouho zbytečně čekat. V Chicagu budouctnosti a vůbec ve světě budouctnosti, dostal svět novou podobu. Lidé jsou rozděleni do pěti frakcí, každý věří ve své dobro a ve své zlo. Beatrice už má dostatečný věk na to, aby si zvolila svoji frakci - stejně jako její bratr.
Volba je jednoduchá - záleží na tom, kam táhne vaše srdce a vaše myšlenky. Projdete krátkým testem, který vám ještě pomůže otevřít oči. Většina lidí zůstává ve své domovské frakci, většina lidí nechce opustit svoji rodinu.
Velkým překvapením a zklamáním je každý člověk, který si zvolí něco jiného. Začíná to několika přeběhlíky a končí to...? Když si její bratr, člověk o kterém si myslela, že je typický zástupce její domovské frakce, odejde.
A Beatrice? Beatrice je zmatená. Její výsledky z testu nejsou jednoznačné a ona sama neví co chce. Její rozhodnutí překvapí všechny a nejvíc snad ji samotnou.
Ale všechny karty jsou rozehrány. Beatrice táhla poprvé a tak musí svoji hru dohrát. A to i přes řadu překážek a řadu nečekaných obratů...

Dojmy a pojmy
Těžko říct, jaké jsou moje dojmy z Divergence. Nutila mně číst dál a dál a každá stránka se četla líp než druhá. Řada překvapení, řada nečekaných odpovědí, ale zároveň i řada docela ne až tak úplně překvapivých odhalení.
Snad jediná věc, která mi doopravdy vadila, byla snad o desáté stránky jasná milostná zápletka. A bezmocnost u čtení kdy výkřiky: "On tě má taky rád! A ty ho máš taky ráda! uvědom si to!" byly to jediné, co jsem zvládla dělat.
Takže sečteno a podrženo? - 8/10

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Annie Annie | Web | 18. srpna 2012 v 23:57 | Reagovat

Jsem ráda, že se ti Divergence líbila, protože já ji miluju...^^ :)

2 Simone Simone | Web | 19. srpna 2012 v 15:49 | Reagovat

8 / 10 to je slušné. Ja som dala 3*. Čítala som ju už dávnejšie, ale tá milostná zápletka mi akosi v pamäti neostala. To to bolo jasné už tak skoro?

3 Neliss Neliss | Web | 20. srpna 2012 v 10:17 | Reagovat

Divergent zbožňujem a naopak pomalý rozbeh milostnej zápletky oceňujem.^_^ Inak, ešte k tvojmu komentu u nás, v recenziách nespoilerujem a keby, označím to.;)

4 Kacennnka Kacennnka | Web | 26. srpna 2012 v 15:27 | Reagovat

Mě ta milostná zápletka byla jasná ještě předtím, než jsem knihu číst začala. :D Ale jsem ráda, že se ti kniha líbila. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.